Czesław Janczarski

Urodził się 2.09.1911 r. w Hruszwicy na Wołyniu. Studiował na Wydziale Matematyczno- Fizycznym UJK we Lwowie oraz filologię polską na UM. Studia polonistyczne ukończył w 1939 roku. W okresie studiów utrzymywał kontakty z grupą poetycką J. Czechowa. Debiutował na łamach prasy literackiej jako poeta. Utwory poetyckie publikował m. in. w Zwierciadle, Pionie, Kamenie i Okolicy Poetów.
W 1933 roku ogłosił tom poezji Akwarele. Podczas wojny przebywał na wsi lubelskiej, był pracownikiem Stacji Ochrony Roślin w Puławach. Po wyzwoleniu podjął pracę pedagogiczną.
Od 1950 roku członek redakcji pism dziecięcych, od 1957 roku redaktor naczelny tygodnika dla najmłodszych Miś. Pierwszy wiersz dla dzieci ogłosił w Słonku w roku 1936, po czym zachęcony życzliwością redaktorki Janiny Porazińskiej- zaczął systematycznie współpracować z innymi pismami dziecięcymi (Poranek, Płomyczek, Mały płomyczek. Jednakże dopiero w latach powojennych Janczarski oddaje prawie całkowicie swe pióro na usługi muzy dziecięcej, znajdując w twórczości dla dzieci pełnię zadowolenia i szczęścia, pisze: Oczy moje pojaśniały na nowo, przytulam główki dzieci z miłością niezwykłą. W latach debiutu bliskie Janczarskiemu były założenia autentyzmu, szkoła poetycka Józefa Czechowicza. Cechowała go postawa wewnętrznego skupienia wyczulonego na urodę trudno uchwytnej chwili, zmiennego krajobrazu, ulotnego życia owadów i roślin. Równie miłe jego sercu były okolice lat dziecięcych, do których powracał pamięcią, przepełniony wdzięcznością za pierwsze wzruszenia. Po wojnie liryka osobista nie znika z pola widzenia poety, ale egzystuje niejako na uboczu jego twórczych zainteresowań, skierowanych w stronę małego czytelnika. Swoistość liryki autora Wykroju liścia, delikatnej w rysunku, prostej w formie, pełnej zachwytu nad pięknem pejzażu rodzinnego, spokojnej w tonacji uczuciowej- ulega określonemu przetworzeniu w książeczkach dla dzieci, nie na tyle jednak, by można było mówić o zmianie tematyki czy głównych składnikach warsztatu poetyckiego Cz. Janczarskiego.W 1958 roku otrzymał nagrodę miasta Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1960 roku- nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży. Poeta, współpracownik Redakcji Poezji Polskiego Radia, tłumacz z rosyjskiego, autor prostych, pisanych z dużą kulturą literacką utworów poetyckich dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas młodszych oraz innych utworów dla młodych czytelników.
Dnia 11.05.2013r. odbyła się uroczysta Gala Nadania Imienia Czesława Janczarskiego Przedszkolu Miejskiemu Nr 4 w Lipnie oraz wręczony i poświęcony został sztandar. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 12.00, zaproszonych gości chlebem i solą witało "Koło Kujawskie" z naszego przedszkola wraz z przedstawicielami rodziców, którzy wręczali foldery. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: politycy, władze miasta, powiatu, przedstawiciele duchowieństwa, sponsorzy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oraz nasi wspaniali rodzice i dzieci. Została odczytana Uchwała Rady Miasta Lipna o nadaniu imienia Przedszkolu Miejskiemu Nr 4 w Lipnie przez Pana Henryka Zabłockiego - Radnego Miasta Lipna. Poświęcono sztandar, oraz odsłonięto tablicę pamiątkową Pani Dyrektor Jolanta Wenderlich, zaprezentowała krótką historię naszego przedszkola, a następnie rodzice przedstawili życiorys i twórczość Cz. Janczarskiego. Dzieci pięknie odśpiewały hymn naszego przedszkola oraz wystąpiły w części artystycznej przygotowanej przez: zespół Tańca Ludowego Kujawiaczek, Koło teatralne "Kraina bajek" oraz instruktora baletu Panią Judytę Witkowską. Buzie dzieci promieniały radością, bardzo przeżywały tę podniosła uroczystość, mimo tego zachowali się jak prawdziwi aktorzy. W dowód wdzięczności wręczono okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami dla honorowych gości oraz sponsorów. Koniec uroczystości uświetnił duży, piętrowy tort, którym poczęstowano wszystkich przybyłych gości. Dziękujemy za przybycie wszystkim obecnym w tak ważnym dla nas dniu, za słowa, czyny, życzliwość i uśmiech.Dyrektor i pracownicy
Hymn Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Lipnie
I Nasze przedszkole jest najpiękniejszeMieszka w nas piękno, mówimy wierszem
Ref: (2 bis)
Kochamy ziemię oraz świat cały
Każdy się uczy duży i mały.
II Pszczółki, krasnale, smerfy, misiaki
I najmądrzejsze starszaki - żaki
Ref: (2 bis)
Kochamy ziemię oraz świat cały
Każdy się uczy duży i mały.
III Jeśli chcesz piękno sercem zobaczyć
To w nasze progi zawitaj dziś
Ref:
Nasze przedszkole jest bajką raczej
Szepnie ci o tym Uszatek Miś
Nasze przedszkole jest bajką raczej
Wie o tym dobrze Uszatek Miś
Dnia 9.04.2014r o godz. 10 w kinie Nawojka wystąpiły dzieci z koła teatralnego "Kraina bajek" działającego przy Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lipnie im. Cz. Janczarskiego oraz nasi niektórzy nauczyciele i rodzice z koła teatralnego "Bajeczny uśmiech" oraz rodzice naszych absolwentów w przedstawieniu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych "Zamieszanie w krainie bajek".
Przedstawienie charytatywne zostało zorganizowane przez nasze przedszkole by zebrać pieniądze dla pacjentów warszawskiej kliniki "Budzik" reprezentowanej przez aktorkę Ewę Błaszczyk.
Dnia 9.05.2014r w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Patrona". Świętowaliśmy I rocznicę nadania naszemu przedszkolu imienia Czesława Janczarskiego.
W uroczystości wzięły udział Pani dyrektor J. Wenderlich, nasi wychowankowie, pracownicy naszego przedszkola oraz zaproszeni goście: ks. Proboszcz H. Kołodziejczyk, Wiceburmistrz Miasta Lipna D. Chmielewski oraz pani L. Jagielska - przedstawiciel mediów.
W dniu 11.05.2015r. odbył się koncert charytatywny "Zakochani w maju". W koncercie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola oraz połączone siły Chórów Zespołu Szkół z Chrostkowa, "El Sol" z Krojczyna oraz "Gospel Soul" z zespołem z Tłuchowa. Połączonymi chórami dyrygował Jarek Milewski.
Zebrane środki również zostały przeznaczone dla pacjentów Kliniki Budzik w Warszawie .
28,04.2016r o godz. 9.30 i 11.00 w kinie Nawojka wystąpiły dzieci z koła teatralnego "Kraina bajek" działającego przy Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Lipnie im. Cz. Janczarskiego oraz nasi niektórzy nauczyciele i rodzice z koła teatralnego "Bajeczny uśmiech" oraz rodzice naszych absolwentów w przedstawieniu dla dzieci przedszkolnych i szkolnych " Królewna Śnieżka i siedmiu Krasnoludków".
Przedstawienie charytatywne zostało zorganizowane po raz trzeci przez nasze przedszkole by zebrać pieniądze dla pacjentów warszawskiej kliniki "Budzik" reprezentowanej przez aktorkę Ewę Błaszczyk.W dniu 13.05.2016r. odbył się koncert charytatywny "Mamona".
W koncercie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola, absolwenci naszego przedszkola oraz połączone siły chórów , którymi również dyrygował Jarek Milewski, Zebrane środki również zostały przeznaczone dla pacjentów Kliniki Budzik w Warszawie .